سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت شماری از شهروندان در نکا به اتهام شعارنویسی

0
51

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهرستان نکا از توابع استان مازندران شماری از شهروندان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از خبرگزاری مهر، روز سه شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، قاسم‌عزیزی، فرمانده انتظامی شهرستان نکا در استان مازندران از بازداشت ۳ تن از شهروندان به اتهام (آتش سوزی عمدی و شعار نویسی) در این شهرستان خبرداد و گفت پرونده این افراد به دادسرا ارجاع شده است.

فرمانده انتظامی شهرستان نکا در تشریح این خبر مدعی شد: “پس از کسب خبری مبنی بر آتش سوزی عمدی و شعارنویسی در یکی از روستاهای این شهرستان، اقدامات برای شناسایی عامل یا عاملان اصلی در دستور کار پلیس قرار گرفت.”

وی همچنین افزود:”این شهروندان پس از شناسایی در محدوده شهرستان نکا دستگیر و به مقر پلیس اطلاعات منتقل شدند. همچنین، پرونده این افراد پس از تکمیل به مرجع قضایی تحویل داده شد.”

در این گزارش به هویت این شهروندان اشاره ای نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به هر شکل ممکن، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.