دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

احضار پیمان فرهنگیان به جلسه بازپرسی در دادسرای آستانه اشرفیه

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۲بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آستانه اشرفیه، پیمان فرهنگیان را احضار کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، پیمان فرهنگیان، زندانی سیاسی پیشین، ساکن شهرستان آستانه اشرفیه، با دریافت ابلاغیه ای جهت تفهیم اتهام به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهرستان احضار شد. این فعال ادبی و کارگری، در پرونده اول خود به تحمل ۴ سال حبس لازم به اجرا محکوم شد و پس از تحمل بخشی از مجموع آن بطور مشروط آزاد شد. 

براساس ابلاغیه الکترونیکی صادره توسط اسکندر شریف پوراصل، بازپرس شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آستانه اشرفیه، مقرر شده از تاریخ ۱۱بهمن ماه ۱۴۰۱، پیمان فرهنگیان طی مدت ۵ روز کاری برای ارائه دفاع پیش از تنظیم کیفرخواست در برابر اتهام (تبلیغ علیه نظام) به آن واحد قضایی مراجعه کند. 

لازم به اشاره است، اواسط آذر ماه ۱۴۰۱، پیمان فرهنگیان، در حالی که بخشی از مجموع حبس تعزیری ۴ ساله خود را در زندان شهرستان لاهیجان از توابع استان گیلان سپری کرده بود بطور مشروط آزاد شد. 

این فعال ادبی و کارگری، اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ با دریافت ابلاغیه ای کتبی برای سپری کردن دوران حبس خود به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب لاهیجان احضار و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت و زندان لاهیجان منتقل شده بود.

پیمان فرهنگیان، در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آستانه اشرفیه، ریاست قاضی سید صادق حسینی، از بابت اتهامات، (توهین به مقدسات اسلام)، (اهانت به انبیا) و (توهین و اهانت به ائمه)، (توهین به روح الله خمینی)، (توهین به رهبری)، (توهین به مسئولان نظام از طریق انتشار کاریکاتور از احمد جنتی و احمد علم الهدی) در فضای مجازی، (فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام)، (تحریک و اغوای مردم از طریق انتشار مطالبی در خصوص اعتراضات آبان ۱۳۹۸ و میزان سبعیت حکومت سرمایه داری اسلامی به قصد بر هم زدن امنیت کشور)، (تحریک مردم به اعمال خشونت آمیز با انتشار مطالبی در خصوص خشونت، اسلحه و تسلیح همگانی)، در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. از مجموع ۱۱ سال حبس تعزیری، ۷ سال به مدت ۵ سال تعلیق و ۴ سال آن لازم به اجرا است.

این فعال ادبی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آستانه اشرفیه، بدون تشکیل جلسه دادرسی، در مجموع به تحمل ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱ سال تحمل مجازات تکمیلی محکوم شده بود و در تاریخ ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۹، با دریافت ابلاغیه ای به جلسه واخواهی به تاریخ رسیدگی ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۹، احضار شده بود.

پیمان فرهنگیان، در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان کیاسر که به منزل پدری وی یورش برده بودند پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توام با ضرب و بازداشت و در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹، پس از تحمل بلاتکلیفی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های مختلف در یک جامعه، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است. 

برچسب هاتفهیم اتهامفعال ادبیسرکوب آزادی بیان و اندیشهاحضاروبازپرسیاحضاربازپرسیفعالین حقوق بشر در ایرانمحاکمه ناعادلانهفعالیت تبلیغ علیه نظامپیمان فرهنگیان شاعرجلسه بازپرسی و تفهیم اتهامدادسرای عمومی و انقلاباحضار به بازپرسیپیمان فرهنگیان شاعر و فعال ادبیآزادی پیمان فرهنگیانحقوق بشرسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و عقیدهاحضار بازپرسیپیمان فرهنگیان فعال ادبیپیمان فرهنگیان زندانی سیاسیشاعرسرکوب آزادی بیان و قلماحضار به جلسه بازپرسیشهرستان آستانه اشرفیهمحاکمه پیمان فرهنگیاناحضاربه جلسه بازپرسیبازپرسیسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانپیمان فرهنگیانجلسه واخواهی پیمان فرهنگیانبازپرسی از پیمان فرهنگیانفعال کارگریبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت پیمان فرهنگیانمرحله بازپرسیدادسرای عمومی و انقلاب آستانه اشرفیهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانفعال حقوق بشر در ایراناحضار و بازپرسیفعال کارگری پیمان فرهنگیاناحضار به جلسه بازپرسی در دادسراتفهیم اتهام پیمان فرهنگیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.