دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

بازداشت ۲ شهروند در مشهد به اتهام آتش زدن بنرهای دهه فجر

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۴بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی ۲ شهروند را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، امروز جمعه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، محسن داوری، فرماندار مشهد مرکز استان خراسان رضوی از بازداشت ۲ تن از شهروندان ساکن این شهر به اتهام (آتش زدن بنرهای دهه فجر) خبر داد.

فرماندار مشهد در تشریح این خبر اعلام کرد:”این افراد شب گذشته دستگیر شده و تحقیقات در خصوص بررسی جزییات و سوابق احتمالی اقدامات این افراد ادامه دارد.”

در این گزارش، به هویت دو شهروند بازداشت شده اشاره نشده است. 

ممانعت ارگانهای امنیتی از دسترسی متهم (با هر نوع جرم) به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.