چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت دو شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۶بهمن ماه ۱۴۰۱، علی اکبر شاهوزهی و رستم براهویی، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، رستم براهویی(مینگل)، متولد: ۱۳۷۷، فرزند: محمدعلی، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”رستم به همراه یک نفر دیگر از دوستانش روز پنجشنبه از زاهدان به سمت بم در حرکت بوده که در ایست بازرسی نصرت آباد توسط نیروهای اطلاعات بازداشت شده است.”

افزون بر این، روز جمعه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، علی اکبر شاهوزهی، متولد: ۱۳۸۰، فرزند: حبیب الرحمن، اهل زاهدان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”علی اکبر شاهوزهی، هنگامی که از سمت مصلی مکی زاهدان پس از نمازجمعه به سمت خانه در حرکت بود توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شده است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات این ۲ شهروند بازداشت شده در زاهدان اطلاعی در دسترس نیست.‌ 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.