چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت ۳ شهروند ساکن شهرستان خوی توسط نیروی انتظامی

0
61

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، سه شهروند ساکن شهرستان خوی از توابع استان آذربایجان غربی توسط ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، روز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، سیدجلیل موسوی، فرمانده انتظامی شهرستان خوی واقع در استان آذربایجان غربی بدون اشاره به هویت افراد از بازداشت ۳ فعال فضای مجازی در این شهرستان به اتهام (نشر اکاذیب) خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان خوی در تشریح این خبر اعلام کرد:”سه نفر از عوامل نشر اکاذیب و شایعه پراکنی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در خصوص زلزله اخیر این شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.”

وی همچنین افزود:”تعدادی از افراد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اقدام به درج اخبار کذب، شایعات و پیش بینی‌های بی اساس و فاقد استناد در خصوص زلزله می‌کردند که با توجه به حساسیت موضوع، رسیدگی به این امر در دستور کار اطلاعاتی پلیس قرار گرفت.”

وی اضافه کرد:”با اشراف اطلاعاتی، سه نفر از عوامل اصلی در این خصوص شناسایی و در یک عملیات دستگیر شدند.” 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیفرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان غربیفرمانده نیروی انتظامی خویفرمانده انتظامی خویفرمانده انتظامی شهرستان خویفضای مجازی در ایرانفعال فضای مجازینیروی امتظامینشر اکاذیبنشر اکاذیب به قصد اضرار به غیرنشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومینشر اکاذیب در فضای رسانه ایپلیس فتاپلیس فتا شهرستان خویپلیس اطلاعات و امنیت شهرستان خویاتهام نشر اکاذیباحضار و تفهیم اتهاماحضاروتفهیم اتهاماحضارتفهیم اتهاماداره اطلاعات شهرستان خویاطلاعات سپاه شهرستان خویبازپرسی و تفهیم اتهام شهروندانبازجوییبازجویی و تفهیم اتهامبازجوئی و تفهیم اتهامبازداشتبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت بی خبریبازداشت بی خبری از شهروندانبازداشت بی خبری،بازداشت بیخبریبازداشت بیخبری،بازداشت بازجوییبازداشت بازجویی کردنبازداشت بازجویی از شهروندانبازداشت بازجویی،بازداشت بدون تفهیم اتهامبازداشت تفهیم اتهامتفهیم اتهامجلیل موسویحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانخوی زلزلهدستگیریزلزله خویزندان مرکزی شهرستان خویزندان شهرستان خویسید جلیل موسویسیدجلیل موسوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.