سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

امیرمهدی خادم برای تحمل حبس بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد

0
105

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، امیرمهدی خادم، برای تحمل دوران حبس تعزیری خود بازداشت و به زندان مرکزی (دستگرد) اصفهان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، امبرمهدی خادم، ساکن استان اصفهان و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب این شهر بازداشت و برای تحمل حبس خود به زندان مرکزی (دستگرد) اصفهان منتقل شد.

به نقل از یک‌منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”در حالی حکم حبس تعزیری ۵ ساله امیرمهدی خادم اجرا شده که وی از بیماری خود ایمنی در رنج است و پیشتر هم‌مدارک پزشکی خود را به کمیسیون پزشکی قانونی ارسال کرده بود اما مسئولان قضایی از توجه به وضعیت وی سر باز می زنند.”

لازم به اشاره است، امیرمهدی خادم، پس از محاکمه در دادگاه انقلاب اصفهان از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم‌زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم توسط دادگاه گاه تجدیدنظر استان اصفهان عینا تائید شد.

امیرمهدی خادم، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در استان اصفهان بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف برگزار شد. و در پی آن بسیاری از شهروندان کشته، مجروح و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافیش حقوقیلیدر اعتراضاتلیدری اعتراضاتمحکومیت کیفریمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان اعتراضات اصفهانامیر مهدی خادمامیرمهدی خادمامیرمهدی خادم زندانی سیاسیاجرای حکم حبساجرای حکم حبس تعزیریاجرای حکم حبس تعزیری امیرمهدی خادماعتراضات اصفهاناعتراضات سراسریاعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱اعتراضات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آباناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری اصفهانبازداشت اجرابازداشت اجرای حکمبازداشت اجرای حکم حبسبازداشت اجرای حکم زندانبازداشت شدگان اعتراضاتبازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱بازداشت شدگان اعتراضات آبانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شدگان تظاهرات سراسریتظاهرات اصفهانتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری استان اصفهانتظاهرات سراسری اصفهانحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایراندادگاه انقلاب اصفهانزندان دستگردزندان دستگرد اصفهانزندان دستگرد در اصفهانزندان دستگرداصفهانزندانی سیاسی،شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهانشعبه ۱ دادگاه انقلاب اصفهانشعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهانشعبه اول دادگاه انقلاب اصفهانشعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهانشعبه۱ دادگاه انقلاب اصفهانشعبه۱دادگاه انقلاب اصفهان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.