سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

بازداشت یک فعال فضای مجازی در شهرستان نوشهر

0
84

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر از بازداشت یک فعال فْضای مجازی  مجازی در آن شهرستان خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، روز پنجشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، اکبر درویشی، فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر از بازداشت یک زن ۳۸ ساله، فعال فضای مجازی به اتهام آنچه که وی از آن با عنوان (ارتباط با شبکه‌های معاند از طریق فضای مجازی) یاد کرد خبر داد. 

اکبر درویشی در تشریح این خبر مدعی شد: “با توجه به دریافت خبری مبنی بر ارتباط فردی با گروه‌های معاند، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.”

وی افزود: “ماموران پلیس فتای شهرستان نوشهر با انجام اقدامات اطلاعاتی از صحت و سقم موضوع اطمینان حاصل کرده و فرد مورد نظر مورد شناسایی قرار گرفت.”

فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر تصریح کرد: “پس از هماهنگی قضائی متهم مورد نظر دستگیر و با تحقیقات صورت گرفته مشخص شد این متهم زن ۳۸ ساله حدود ۲ سال ارتباط خود را با (شبکه‌های معاند از طریق فضای مجازی) آغاز و در این مدت فعالیت‌های گسترده‌ای در خصوص ارسال (اخبار کذب و تشویش اذهان عمومی) داشته است.”

درویشی تصریح کرد: متهم پس از مواجعه با شواهد و قرائن به اقدامات غیرقانونی و ارتباط با شبکه‌های معاند اقرار کرد و با تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شد. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.