چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

گزارشی از وضعیت سامان مرادی وندان در بازداشتگاه اداره اطلاعات ایلام

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۳بهمن ماه ۱۴۰۱، سامان مرادی وندان، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ بازداشت در بلاتکلیفی بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز یکشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، سامان مرادی وندان، فرزند: تقی، ساکن شهرستان آبدانان که در بازداشتگاه اداره اطلاعات استان ایلام بسر می برد علیرغم بلاتکلیفی در وضعیت وخیمی بسر می برد.

براساس این گزارش، بلاتکلیفی سامان مرادی وندان، در حالی ادامه دار شده که وی در دوران بازجویی از سوی بازجویان اداره اطلاعات استان ایلام به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

لازم به اشاره است، سامان مرادی وندان، در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی آن ارگان امنیتی منتقل شد. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.