سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

آزادی کیانوش مهدوی با تودیع وثیقه از زندان یاسوج

0
69

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۳بهمن ماه ۱۴۰۱، کیانوش مهدوی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، کیانوش مهدوی، اهل استان کهگیلویه و بویراحمد و محبوس در زندان مرکزی یاسوج، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”آزادی کیانوش مهدوی پس از حدود ۵۵ روز بازداشت و بلاتکلیفی با تودیع قرار وثیقه از زندان یاسوج صورت گرفته است.”

لازم به اشاره است، کیانوش مهدوی، در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام سپس به زندان مرکزی یاسوج منتقل شده بود.

علیرغم آزادی کیانوش مهدوی، با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی وی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹  اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.