سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

بازداشت شماری از فعالان فضای مجازی در شاهرود توسط سپاه پاسداران

0
59

حقوق بشر در ایران _ امروز جمعه ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه‌ پاسداران در شهرستان شاهرود، شماری از فعالان فضای مجازی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، روز پنجشنبه ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، شماری از فعالان فضای مجازی در شهرستان شاهرود، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) بازداست شدند. 

روابط عمومی سپاه شهرستان شاهرود ضمن اعلام این خبر در تشریح آن مدعی شد:”این افراد از اعضای یکی از کانال‌های فضای مجازی هستند که به (فعالیت و تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب) اقدام می‌کردند.”

همچنین در بخش دیگری از این گزارش آمده است:” این افراد اقدام به انتشار فراخوان هایی در خصوص اعتراضات سراسری کرده بودند.”

لازم به ذکر است، در این گزارش به هویت و محل نگهداری این شهروندان اشاره نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.