جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت ۲ شهروند ساکن دهلران توسط نیروهای امنیتی

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان دهلران از توابع استان ایلام، فرشاد آئینی و سعدالله آئینی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، فرشاد آئینی، متولد: ۱۳۷۲، و سعدالله آئینی، متولد: ۱۳۷۷، اهل شهرستان دهلران از توابع استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

براساس این گزارش، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ بازداشت این ۲ شهروند ساکن دهلران اما از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی آنها اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، فرشاد آئینی، راننده آمبولانس در بیمارستان شهرستان دهلران است. 

تا لحظه تنظیم این خبر از نام ارگان بازداشت کننده این فرد هم اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.