چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت محمد یوسفی سادات در اردبیل و انتقال به تهران

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهر اردبیل، محمد یوسفی سادات را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد یوسفی سادات، ساکن استان اردبیل، پس از احضار به یکی از کلانتری های این شهر بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به تهران و زندان اوین منتقل شد.

براساس این گزارش، محمد یوسفی سادات، پس از بازداشت در تماسی کوتاه به مادر خود اعلام کرده که حهت بازجوئی به تهران و یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شده است.

همچنین، گفته‌ می شود، پیش از بازداشت محمد یوسفی سادات، منزل وی توسط ماموران نیروی انتظامی تفتیش شده اما با توجه به عدم حضور وی در منزل ماموران موفق به بازداشت وی نشده بودند و به مادر وی اعلام کرده بودند که به کلانتری مراجعه کند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت محمد یوسفی سادات شده اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.