سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام مرتضی محمدی برگزار شد

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶اسفند ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام مرتضی محمدی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، مرتضی محمدی، ساکن سنندج مرکز استان کردستان و تحت قرار بازداشت، پس از اعزام وی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای انقلاب این شهر تفهیم اتهام شد.

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده از سوی بازپرس شعبه ۲ دادسرای انقلاب سنندج به مرتضی محمدی (اخلال در نظم و آسایش عمومی) عنوان و پرونده او جهت تعیین تاریخ دادرسی به دادگاه کیفری ۲ سنندج ارجاع شد.

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه دادگاه کیفری ۲ سنندج برگزار خواهد شد.

لازم به اشاره است، مرتضی محمدی، در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج، بازداشت و سپس به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر منتقل شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده