جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت یاسر مینگل توسط ماموران اداره اطلاعات زاهدان

0
196

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۸اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، یاسر مینگل (سالارزهی) را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز جمعه ۵اسفند ماه ۱۴۰۱، یاسر مینگل (سالارزهی)، فرزند: عبدالستار، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران وزارت اطلاعات در این شهر بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت یاسر مینگل، هنگامی که پس از اتمام نمازجمعه وی در حال بازگشت به منزل بود صورت گرفته است.

علیرغم گذشت چند روز از تاریخ بازداشت یاسر مینگل، اما از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به او اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.