سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

احکام اعدام دستکم ۷ زندانی در بیرجند، زاهدان و سنندج اجرا شد

0
241

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۸اسفند ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۶ زندانی با جرائم عُمدتا (موادمخدر) محبوس در زندانهای بیرجند و زاهدان اجرا شد. همچنین، یک‌ زندانی متهم به (قتل عمد) نیز در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه یکشنبه ۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، عبدالحمید شه بخش، فرزند: بهاالدین، اهل زاهدان و زندانی متهم به جرائم موادمخدر، محبوس در زندان شهرستان بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی اعدام شد.

براساس این گزارش، عبدالحمید شه بخش، در سال ۱۳۹۹، به اتهام (حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر) دستگیر و در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب بیرجند به اعدام محکوم شده بود.

گفته‌ می شود اجرای حکم اعدام عبدالحمید شه بخش، بدون انجام آخرین ملاقات اجرا شده است.

همچنین، سحرگاه امروز دوشنبه ۸اسفند ماه ۱۴۰۱، هادی اربابی (گرگیج)، فرزند: احمد به همراه محمد اسحاق گرگیج، فرزند: خدارحم، دو زندانی اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام‌ شدند.

براساس این گزارش، هادی اربابی و محمداسحاق گرگیج، چندی سال قبل به اتهام موادمخدر در زاهدان، دستگیر و در مراحل دادرسی توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند.

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه یکشنبه ۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، علی فنودی، متاهل و اهل بیرجند، زندانی متهم با جرائم نامشخص، به همراه ۲ زندانی زن که از هویت و اتهامات آنها اطلاعی در دسترس نیست در زندان مرکزی بیرجند اعدام شدند.

تا لحظه تنظیم این خبر، از اتهاماتی که‌ منجر به صدور احکام اعدام بر علیه علی فنودی و ۲ زندانی زن که هویت آنها مشخص نشده اطلاعی حاصل نشده است.

وبسایت کُردپا هم با انتشار خبری افزود؛ سحرگاه یکشنبه ۷ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ حمید رحیمی، اهل شهرستان دهگلان‌ از توابع استان کردستان، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.

براساس این گزارش، حمید رحیمی، در سال ۱۳۹۸، به اتهام ارتکاب (قتل عمد)، بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی، سپس در مرحله دادرسی توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ به اعدام محکوم شده بود.

حکم اعدام وی پس از ارجاع پرونده به ریوان‌عالی کشور عینا تائید شده بود. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هافقر در استان سیستان و بلوچستانفعالین حقوق بشر در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقرنطینه زندان مرکزی زاهدانقرنطینه زندان زاهدانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نفس،قصاص نقسقصاص کردنقصاص در ایرانلغو مجازات اعداممواد مخدرمتهم به جرائم مواد مخدرمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در جمهوری اسلامیمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام،محمد اسحاق گرگیجمحمداسحاق گرگیجهادی گرگیجهادی اربابیهادی اربابی گرگیجکردستانگذشت از قصاصاجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در زندان زاهداناستان خراسان جنوبیاعداماعدام قصاصاعدام موادمخدراعدام موادمخدر در ایراناعدام جرایم مواد مخدراعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان زاهداناعدام زناناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام‌ حمید رحیمیاعدام‌قصاصاعدام‌زنانبند قرنطینه زندان مرکزی سنندجبیرجندجرایم مواد مخدرجرایم موادمخدرجرائم مواد مخدرحق حیاتحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحمید رحیمیحمیدرحیمیخرایان‌جنوبیخراسان جنوبیدهگلانزندان مرکزی زاهدانزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندان زاهدان،زندان سنندجزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزاهدانسلب حیاتسنندجطرح لغو مجازات اعدامعلی فنودیعبدالحمید شه بخشعبدالحمیدشه بخش

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.