چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت سارا متقی در دادسرای انقلاب شهر رشت

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، به دستور بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب شهر رشت مرکز استان گیلان، سارا متقی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، سارا متقی، متولد: ۱۳۷۵،‌شاعر و فعال ادبی، ساکن شهر رشت مرکز استان گیلان، پس از احضار به شعبه ۱۰ بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهر، بازداشت و به زندان لاکان این شهر منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت سارا متقی در پی احضار وی به جلسه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب شهر رشت صورت گرفته است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”بازداشت سارا متقی هنگامی که وی به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت احضار شد پس از مراجعه و تفهیم اتهام او صورت گرفت.” 

این منبع مطلع در خصوص مصادیق اتهامات تفهیم شده به سارا متقی افزود:”مصداق حقوقی اتهام وی توهین به مقدسات اسلامی عنوان شده و مبنی تفهیم این اتهام به سارا متقی به دلیل نوشتن از لزوم پاسداشت سپندارمذگان به عنوان روز زن بوده است.” 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه به مثابه ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگهداشتن‌ افراد در بازداشتگاه و یا زندان، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.