سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

روزنامه سازندگی رفع توقیف شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران قرار رفع توقیف روزنامه سازندگی را صادر کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از میزان،‌ روز چهارشنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، قرار منع توقیف روزنامه سازندگی از سوی بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران صادر و به مدیر مسئول این رسانه ابلاغ شد. 

براساس اعلام بازپرس دادسرای فرهنگ ورسانه:”مطلب مورد اشاره بر مبنای وضعیت بازار و با توجه به گرانی گوشت نوشته شده و بازپرس مطلب خلاف واقعی که جرم‌انگاری شده باشد مشاهده نکرده است.”

لازم به اشاره است، روزنامه سازندگی در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، در پی انتشار یک تیتر خبری در خصوص افزایش نامعقول قیمت گوشت در ایران از سوی هیات نظارت بر مطبوعات با این استدلال که «با توجه به بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و با عنایت به اصرار بر تخلف در درج محتوای خلاف واقع و تشویش اذهان عمومی طی ماه‌های گذشته» توقیف شده بود.

پس از انتشار این خبر و توقیف روزنامه سازندگی پرونده این روزنامه با موضوع انتشار مطلبی در رابطه با گرانی گوشت در بازار به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده و به یکی از شعب بازپرسی ارجاع شده بود. 

سرکوب فعالان رسانه ای و توقیف مطبوعات، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر  حق افراد در انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی در یک جامعه تاکید کرده است.

در حالی مطبوعات و رسانه ها در ایران با توقیف و پرداخت جرائم نقدی و سایر مجازاتها مواجه می شوند که علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و سایر مسئولان دولتی و حکومتی مدعی برخورداری مطبوعات و روزنامه نگاران از حق آزادی بیان در ایران هستند!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.