یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

بازداشت ۵ شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
82

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۳اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان دستکم ۵ شهروند را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز جمعه ۱۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، الیاس براهویی، زکریا کهرازهی، محمد کوهساری، نعمت براهویی و ناصر ریگی، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

براساس این گزارش، بازداشت هر ۵ نفر این شهروندان، در ارتباط با راهپیمایی اعتراضی است که پس از برگزاری نمازجمعه در سطح شهر زاهدان برگزار می شود. 

همچنین، ناصر ریگی، از اعضای انتظامات مسجد مکی زاهدان نیز توسط ماموران نیروی انتظامی نیز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده و از هویت و و وضعیت وی نیز اطلاعی در دسترس نیست. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از روند حقوقی پرونده، نام ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هازاهدانحقوق بشر در ایراتشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایراننقض حقوق بشر در ایران،الیاس براهوییزکریاکهرازهیبازداشت شهروندانسرکوب شهروندان بلوچبازداشت شهروندان بلوچاعتراضات زاهدانالیاس براهوئیذکریاکهرازهیشهروندان بلوچحقوق بشر ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیتظاهرات زاهدانفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچذکریا کهرازهیشهروندان بلوچ سنی مذهبزاهدان سیستان و بلوچستاننعمت براهوییناصر ریگیبازداشت بیخبریموارد نقض حقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسننشهروندان بلوچ،نعمت براهوئیناصرریگیشهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانزاهدان‌سیستان و بلوچستانمحمد کوهساریحقوق بشرمنشور حقوق شهروندیشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانزاهدان‌سیستان بلوچستانمحمدکوهساریبازداشتفعال حقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنتحقوق بشر در ایران،بازداشت شهروندان بلوچ ایرانزکریا کهرازهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.