سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

بازداشت ۳ شهروند پس از درگیری با آمر به معروف در شاهرود

0
57

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۹اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهرستان شاهرود ۳ نفر از شهروندان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، روز پنجشنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، سرهنگ علی کریمی، فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود از بابت ۳ شهروند در پی درگیری با فردی تحت عنوان (آمر به معروف) خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود در تشریح این خبر گفت:”سه نفر از اوباش که در یکی از محله های اصلی شهر برای نوامیس مردم ایجاد مزاحمت می کردند که یکی از شهروندان در راستای انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر به آنان تذکر می دهد که این مساله موجب درگیری فیزیکی بین آنها شده و شهروند آمار به معروف از ناحیه سر با آسیب مواجه شد.”

سرهنگ کریمی ادامه داد:”در پی تماس با فوریتهای‌پلیسی ۱۱۰، موضوع در دستور رسیدگی مأموران انتظامی کلانتری ۱۱ آزادی شهرستان شاهرود قرار گرفت.”

فرمانده انتظامی شهرستان شاهرود از شناسایی افراد مذکور پس از ۴۸ ساعت خبر داد و گفت: “متهمان با هماهنگی مراجع قضایی به مقر انتظامی ارجاع و پس از تشکیل پرونده به دادسرا اعزام شدند.” 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده