•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی توسط نیروهای امنیتی

0
46

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، یلدا معیری، در جریان‌ تجمعات اعتراضی به جان باختن مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، طی روزهای اخیر، یلدا معیری، عکاس مطبوعاتی، در جریان تجمعات اعتراضی به جان باختن مهسا امینی، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، خانواده این فعال هنری و روزنامه نگاران بازداشت وی را نیز تائید کردند.‌

همچنین، کمیته حفاظت از روزنامه نگاران با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن بازداشت یلدا معیری، خواستار آزادی بی قید و شرط وی شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات این روزنامه نگار اطلاعی در دسترس نیست.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانسگاهها و مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.