جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت محمد صادقی، فرهنگی بازنشسته در اراک توسط ماموران امنیتی

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران پلیس امنیت اراک مرکز استان مرکزی، محمد صادقی، فرهنگی بازنشسته را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، صبح پنجشنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۱، محمد صادقی، فرهنگی بازنشسته، ساکن اراک مرکز استان مرکزی، توسط ماموران پلیس امنیت در این شهر بازداشت شد. 

همچنین، از مصادیق حقوقی اتهامات محمد صادقی اطلاعی در دسترس نیست اما با توجه به اینکه بازداشت این فرهنگی بازنشسته ۱ روز پس از برگزاری تجمع اعتراضی ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱ صورت گرفته احتمال آن میرود که اتهامات وی مرتبط با فعالیتهای صنفی و آن تجمع اعتراضی باشد. 

لازم به اشاره است، مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شده اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. 

اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.