چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت یک فعال اینستاگرامی در استان البرز توسط ماموران نیروی انتظامی

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران پلیس اطلاعات و امنیت استان البرز یک فعال اینستاگرامی را بازداشت و صفحه شخصی وی را مسدود کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از فارس، امروز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، یک فعال اینستاگرامی، ساکن استان البرز، توسط ماموران پلیس امنیت به اتهام (انتشار گسترده تصاویر غیراخلاقی) بازداشت و صفحه اینستاگرام وی بطور کامل مسدود شد. 

رسول جلیلیان، رئیس پلیس فتای استان البرز، ضمن اعلام این خبر و بدون اشاره به هویت فرد بازداشت شده در تشریح آن مدعی شد:”کارشناسان پلیس فتا در حین رصد فضای مجازی از فعالیت یک صفحه اینستاگرامی مطلع شدند و شناسایی گرداننده این صفحه را در دستور کار قرار دادند.،

رئیس پلیس فتای استان البرز همچنین گفت:”دلیل بازداشت این فرد (انتشار گسترده تصاویر غیراخلاقی) است و بازداشت وی با دستور مقام قضائی صورت گرفت و صفحه اینستاگرام این شخص نیز از دسترس خارج شد.”

جلیلیان در خاتمه اعلام کرد:”پس از تکمیل پرونده و اتمام بازجویی ها متهم به مراجع قضائی معرفی شد.” 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.