چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت مسعود قلندری توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، مسعود قلندری را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۳ اسفندماه ۱۴۰۱، مسعود قلندری، ساکن یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل پدری وی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”ماموران اطلاعات سپاه یاسوج در یک گروه ۱۰ نفری با یورش به منزل پدری مسعود قلندری و تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه،‌ چند جلد کتاب و فلش مموری،‌ سپس وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.” 

تا لحظه تنطیم این خبر، از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، مسعود قلندری، پیش از این هم در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.