سه شنبه , ۰۱ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 21

ماموستا محمد سیف پناهی در دادگاه روحانیت استان همدان تفهیم اتهام شد

0
45

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌ جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام ماموستا محمد سیف پناهی در شعبه دادسرای ویژه روحانیت استان همدان برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز سه شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموستا محمد سیف پناهی، شهروند اهل سنت، ساکن روستای قادر مرز از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان، پس از حضور در شعبه بازپرسی دادسرای ویژه روحانیت استان همدان، تفهیم اتهام شد. 

براساس این گزارش، ماموستا محمد سیف‌پناهی، پس از اتمام مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

با توجه به تفهم اتهام و آزادی موقت ماموستا محمد سیف پناهی با قید کفالت، این شهروند اهل سنت باید در انتظار دریافت ابلاغیه تشکیل جلسهدادگاه خود باشد. 

همچنین، از مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات و میزان کفالت تودیع شده برای آزادی موقت ماموستا محمد سیف پناهی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، ماموستا محمد سیف پناهی، در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، جهت تفهیم اتهام به این جلسه بازپرسی احضار شده بود. 

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.