چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت ۲ شهروند در قم مرتبط با مسمومیت دانش آموزان

0
40

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان قم، دو شهروند را مرتبط ب مسمومیت سریالی دانش آموزان بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، طی روزهای اخیر، دو شهروند ساکن استان قم، به اتهاماتی (مرتبط با مسمومیت سریالی دانش آموزان) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

علت بازداشت این ۲ شهروند پرتاب اشیا از بیرون به داخل حیاط یکی از مدارس و تهیه فیلم و ارسال آن برای رسانه های خارج از کشور عنوان شده است. 

در این گزارش، به هویت افراد بازداشتی اشاره ای نشده است. 

لازم به اشاره است، مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شده اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. 

اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.