دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

مسعود قلندری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، مسعود قلندری، فعال مدنی محبوس در زندانی مرکزی شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران،‌ طی روزهای اخیر، مسعود قلندری، فعال مدنی ساکن یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و محبوس در زندان مرکزی آن شهر، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی مسعود قلندری با تودیع وثیقه و پس از تفهیم اتهام (توهین به رهبری)، (توهین به مقدسات) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، مسعود قلندری، در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهر یاسوج، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی و طی مراحل بازجویی و سپس بازپرسی به زندان مرکزی یاسوج منتقل شد. 

مسعود قلندری، پیش از این هم در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.