چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت دو فعال مذهبی در شهرستان مهاباد توسط نیروهای امنیتی

0
149

حقوق بشر در ایران ـ امروز چارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، دو تن از فعالان مذهبی اهل سنت را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، ملافاروق احمدی و ملاعبدالقادر قادری، دو تن از فعالان مذهبی اهل سنت، اهل شهرستان ربط از توابع سردشت، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی بازداشت شدند. 

براساس اعلام یک منبع مطلع:”بازداشت این دو روحانی در مقابل ساختمان مسجد دارالاسلام، واقع در محله موکریان از توابع شهرستان مهاباد صورت گرفته است.”

این منبع مطلع افزود:”ملافاروق احمدی و ملاعبدالقادر قادری، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.”

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت، مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و اتهامات منتسب شده به این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: