یک شنبه , ۰۷ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, می 28

امیرحسین قناعتگر بدون تکمیل دوره درمانی به زندان بازگردانده شد

0
244

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، امیرحسین قناعتگر، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری بدون انجام خدمات درمانی به زندان تهران بزرگ بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، امیرحسین قناعت گر، متولد: ۱۳۸۲، ساکن شهر قدس (قلعه حسن خان) و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، محبوس و بلاتکلیف در تیپ ۶ سالن ۲ غربی زندان تهران بزرگ، در حالی که برای خارج کردن ساچمه های موجود در چندین نقطه از بدنش به بیمارستان فارابی تهران اعزام شده بود بدون انجام مراحل درمانی به زندان بازگردانده شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”در حالی که این نوجوان ۱۹ ساله از چندین نقطه حساس بدنش از جمله در نواحی دور چشم راست، بازوی راست،‌ گیجگاه، سینه، زیر گردن و روی شانه راست در جریان اعتراضات مورد اصابت گلوله های ساچمه ای قرار گرفته برای خارج کردن این ساچمه ها به بیمارستان فارابی اعزام شد اما در کمال تعجب پزشکان به او گفتند که ضرورتی ندارد این ساچمه ها از پائین پلک راست چشم و سایر نقاط بدنت خارج بشود چون پس از مدتی زخم شده و خارج می شود و به همین بهانه از درمان این نوجوان زخمی که از شدت درد این ساچمه ها در رنج است او را به زندان بازگرداندند.” 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، با انتشار گزارشی نسبت به وخامت وضعیت جسمانی امیرحسین قناعتگر و بی توجهی مسئولان زندان تهران بزرگ برای اعزام این نوجوان به مرکز درمانی را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به اشاره است، امیرحسین قناعت گر، یک روز پس از حضور در جریان اعتراضات سراسری در شهر قدس (قلعه حسن خان) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه وزارت اطلاعات و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس از سوی بازپرس شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب شهر قدس از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (اخلال در نظم عمومی) تفهیم اتهام و در نهایت به تیپ ۶ سالن ۲ غربی زندان تهران بزرگ منتقل و کماکان بطور بلاتکلیف و محروم از حقوق اولیه یک متهم بسر می برد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: