پنج شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 1

بازداشت ۲ شهروند در همدان توسط نیروهای امنیتی

0
137

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در همدان ۲ دختر را به اتهام (اخلال در نظم عمومی) و (درگیری با خادمان حرم شاهزاده حسین) در این شهر بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان ایران، امروز چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، حسن خانجانی‌ موقر، دادستان عمومی و انقلاب استان همدان، از بازداشت ۲ دختر در این شهر به اتهام (اخلال در نظم عمومی) و (درگیری به خادمان شاهزاده حسین) و تفهیم اتهام و تشکیل پرونده قضایی برای آنها خبر داد.  

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در تشریح این خبر گفت:”در اجرای دستور بازپرس پرونده مربوط به درگیری در شاهزاده حسین، مبنی بر جلب ۲ خانم به اتهام (اخلال در نظم عمومی) و (درگیری و ضرب و شتم خادمان)، ماموران پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی صبح روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲ آنها را در یکی از محلات همدان شناسایی و دستگیر کردند.”

وی اظهار کرد:”در بررسی ها و تحقیقات اولیه، متهمان به تمام اتهامات خود اقرار کردند و در حال حاضر با صدور قرار تامین آزاد شدند.”

دادستان همدان، همچنین، در خصوص علت بروز این درگیری افزود:”ماجرای رخ داده به دنبال درگیری لفظی و سپس فیزیکی در نحوه پذیرایی در محل بوده و از آنجا که حین درگیری روسری از سر متهمان می افتد، این شائبه در فیلم های انتشاری ایجاد شده بود که علت این امر مربوط با حجاب آنها بوده است.” 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: