چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت عباس شریفی در بهشهر توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران

0
125

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان بهشهر از توابع استان مازندران، عباس شریفی را بازداشت و جهت تشکیل پرونده به شهر ساری منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، عباس شریفی، اهل شهرستان بهشهر از توابع استان مازندران، و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در منزل خود، بازداشت و به بازداشتگاه مرکزی این نهاد امنیتی در شهر ساری منتقل شد.

محمدشریفی، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نام ارگان بازداشت کننده برادرش را اطلاعات سپاه پاسداران عنوان و در ادامه نیز افزود که عباس شریفی، جهت بازجویی به بازداشتگاه مرکزی آن ارگان امنیتی در شهر ساری مرکز استان مازندران منتقل شده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات جدید منتسب شده به عباس شریفی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، عباس شریفی، پیش از این هم در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در استان مازندران، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی سپس به زندان مرکزی ساری منتقل و در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهر ساری به ریاست قاضی محمدزاده، به تحمل ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم و در حالی که به حکم مذکور اعتراض کرده بود در تاریخ ۱۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، آزاد شده بود. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: