•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی بازداشت شد

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان گلپایگان، حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی و دبیر جبهه دموکراتیک ایران توسط نیروهای امنیتی در شهرستان گلپایگان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، بازداشت حشمت الله طبرزدی، در شهرستان گلپايگان و توسط ماموران پلیس امنیت این شهرستان صورت گرفته و تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، حشمت الله طبرزدی، پیش از این هم‌به دفعات توسط ارگانهای امنیتی بازداشت و با پرونده سازی مواجه شده بود.‌

این فعال سیاسی، در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۲۳ تیرماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

با آغاز روند دادرسی، حشمت الله طبرزدی در شهریور ماه ۱۳۹۶، از بابت اتهامات مرتبط با تشکیل کمپین در دفاع از حقوق بشر در زندان رجائی شهر کرج و همچنین کمپین دیگری با نام معیشت توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ماشالله احمدزاده به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

حشمت‌الله طبرزدی پیش از این در سال ۱۳۸۸ بازداشت و به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی پس از تحمل ۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری در زندان رجائی شهر کرج، در تاریخ ۹ تیر ماه سال ۱۳۹۴ از زندان آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.