•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت ۵ تَن از شهروندان در آذربایجان غربی، تهران و کرمانشاه

0
50

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، کرمانشاه و تهران، پنج تن از شهروندان از جمله ۲ دانشجوی معترض را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، امیر عبدالی، مهران پازشی، دو شهروند ساکن شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اما در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، سروین حیدری – دانشجوی رشته هنر در دانشگاه تهران و محمد ولی زاده – دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، در شهرستان بوکان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

از سوی دیگر، روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، سروش عباسی شاه ابراهیمی، اهل استان کرمانشاه، هنگام بازگشت از مزار مهسا (ژینا) امینی، به شهر خود در استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، بارداشت سروین حیدری در تهران و بازداشت محمد ولی زاده در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی صورت گرفته است.‌

همچنین، بازداشت امیر عبدالی و مهران پازشی، در جریان تجمعات اعتراضی به جان باختن مهسا امینی، در شهر ارومیه صورت گرفته است.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.