•                  
یک شنبه , ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, آگوست 14

بازداشت دستکم ۶ تن از فعالان مدنی در جریان میتینگ پارک لاله در تهران

0
805

حقوق بشر در ایران – روز جاری, در جریان برگزاری دیدار موسوم به میتینگ پارک لاله در تهران “حشمت الله طبرزدی”, “عشرت بستجانی”, “ژیلا مکوندی”, “زهرا رفیعی”, “اسماعیل مفتی زاده” به همراه “راحله راحمی پور” و “رضا حضرتی”, از فعالان مدنی حاضر در این تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و پس آزادی “اسماعیل مفتی زاده” در لحظات اولیه بازداشت سایر افراد به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “راحله راحمی پور”, “رضا حضرتی”, “حشمت الله طبرزدی”, “عشرت بستجانی”, “ژیلا مکوندی”, “اسماعیل مفتی زاده” و “زهرا رفیعی” فعالان مدنی مشارکت کننده در جریان دیداری موسوم به میتینگ پارک لاله در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از میان افراد بازداشت شده “اسماعیل مفتی زاده” در همان دقایق اولیه بازداشت در پارک لاله آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ بازداشت این فعالان مدنی در جریان برگزاری این تجمع در پارک لاله تهران که با شعار نه به فقر، نه به جنگ, نه به دیکتاتوری در فضای رسانه ای به صورت گسترده منتشرشده بود و از شهروندان خواسته شده بود که امروز سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ در این جریان مدنی موسوم به “میتینگ پارک لاله” حاضر شوند.

این منبع مطلع همچنین گفت تا این لحظه که ساعت در حدود ۱۲ شب است برخی از خانواده های فعالان مدنی بازداشت شده در مقابل زندان اوین در تهران هستند اما هیچگونه پاسخی مبنی بر اینکه این افراد توسط چه ارگانی بازداشت شده و یا در کجا نگهداری می شوند داده نشده است. 

لازم به ذکر است حشمت الله طبرزدی, فعال سیاسی و دبیر جبهه دموکراتیک ایران, پیش از این و در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۳۹۸, برای حضور در مراسم روز کوروش در مسیر راه برای حضور در شیراز و مقبره این پادشاه باستانی ایران به دلیل آنچه که اعمال فشار بر ای عدم حضور شهروندان در این مراسم می باشد توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود و در تاریخ ۸ آبان ماه آزاد شده بود. 

همچنین “راحله راحمی پور”, در تاریخ ۷ مهر ماه ۱۳۹۸, در پی انسداد حساب بانکی وی در اجرای حکم صادره جریمه نقدی ۸۰ میلیون ریال بدل از حبس به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » تهران بازداشت شده بود و پس از طی مراحل انگشت نگاری و عکس برداری و در حین انتقال به بند زنان زندان اوین با ادعای مسئولان زندان اوین مبنی بر پرداخت مبلغ جریمه نقدی از این فعال مدنی وی را آزاد کرده بودند. 

همچنین “ژیلا کرم زاده مکوندی”, از دیگر بازداشت شدگان در جریان این حرکت مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۷, به دلیل فعالیتهای مدنی خود به اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار  و تحت بازجوئی قرار گرفته بود. اتهامات منتسب شده به این فعال مدنی در بازجوئی و در زمان تفهیم اتهام بر آن تاکید شده است داشتن بج سینه با نوشته “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” و دومین اتهام وی مشارکت در تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز مدنی عنوان شده بود. 

بازداشت شهروندان به دلیل بیان انتشار افکار و عقاید آنها ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: