پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

بازداشت فواد چوبین در شهرستان ایذه توسط نیروهای امنیتی

0
144

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان، فواد چوبین را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه ۱۴۰۲، فواد چوبین، ساکن شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان، پس از بازداشت توسط یکی از ارگانهای امنیتی در آن شهرستان، به مکان نامعلومی منتقل شد. 

هنگامه چوبین، خواهر این شهروند ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”برادرم فواد چوبین، در تاریخ ۲۲ فروردین ساعت ۲۰:۱۵ دقیقه در شهرستان ایذه، خیابان خرمشهر، پشت پاساژ پل، بدون دلیل و مدرک یا حکم بازداشت با تهدید اسلحه با ضرب و شتم بازداشت شده‌‌ است.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، نام ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری فواد چوبین اطلاع دقیقی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، فواد چوبین، از اقوام آرتین رحمانی است که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، پس از شلیک مستقیم گلوله توسط نیروهای امنیتی جان باخت. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: