پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

بازداشت شماری از شهروندان در رشت و قزوین توسط نیروهای امنیتی

0
124

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در استان قزوین و شهر رشت، شماری از شهروندان را بازداشت و با صدور قرار قضایی به زندان و بازداشتگاه امنیتی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از نورنیوز، طی روزهای اخیر، شماری از شهروندان ساکن شهر رشت مرکز استان گیلان، توسط ماموران حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در آن شهر بازداشت شدند. 

سازمان اطلاعات نیروی انتظامی، ضمن انتشار تصاویری از این شهروندان، علت بازداشت آنها را (کشف حجاب و ناهنجاری در معابر عمومی)، (ترویج و تشویق افراد به رقص) و (تبلیغ علیه نظام) عنوان کرده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از هویت افراد بازداشت شده و رود حقوقی پرونده آنها اطلاعی در دسترس نیست. 

در خبری دیگر به نقل از خبرگزاری رُکنا،‌ امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، حسین رجبی، دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین، از بازداشت یک زن، به اتهام (نشر اکاذیب) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و از تشکیل پرونده قضایی برای این فعال رسانه ای و انتقال متهم این پرونده به زندان سخن گفت. 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در تشریح این خبر گفت:”در پی انتشار گاز و وقوع مسمومیت برای دانش آموزان در یکی از مدارس دخترانه قزوین و انتقال آنها به بیمارستان، به سرعت تصاویری از این دانش آموزان در بخش های مختلف بیمارستان در (رسانه های مخالف نظام) منتشر شد.”

وی در ادامه اعلام کرد:”با توجه به حادثه مسمومیت برای دانش آموزان سریعاً دستورات قضایی برای شناسایی عاملان انتشار گاز و ارسال کننده تصاویر به (رسانه های معاند) به ضابطین قضایی صادر شد و موضوع با جدیت در دستور کار قرار گرفت.”

دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین در ادامه گفت:”پس از بررسی دوربین های مداربسته بیمارستان مشخص شد، یک زن از زمان ورود دانش آموزان به بیمارستان با حضور در بخش های مختلف درمانی اقدام به تهیه فیلم و عکس از وضعیت دانش آموزان می نماید.”

رجبی، در پایان خاطرنشان کرد:”برای این فرد پرونده قضایی در یکی از شعب دادسرا تشکیل و متهم شناسایی و بازداشت و به اتهام (نشر اکاذیب) و (تبلیغ علیه نظام) با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.” 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشرو ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگهداشتن متهم در بازداشت، منع دسترسی متهم به وکیل مورد نظر خود و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاحقوق بشر در ایراندستگیریبازداشت بیخبریدادستان قزوینشهر رشت استان گیلانمسمومیتهای سریالی در ایرانهنجارزندان چوبین در قزویننیروی انتظامیحجاب اجباریسرکوب آزادی بیانمسمومیت غذاییحفاظت اطلاعات نیروی انتظامیمسمومیتهای سریالی دانش آموزان در ایراناجبار به حجابحقوق متهمانحقوق شهروندیبازداشت شهروندانرشت گیلانبازداشت بی خبریدادستان استان قزوینمسمومیت دختران دانش آموزناهنجاری‌های اجتماعیحسین رجبی دادستان قزویننشر اکاذیبحقوق شهروندی در ایرانشهر رشتدادستان عمومی و انقلاب قزوینمسمومیت دخترانحسین رجبیدادستان عمومی و انقلاب استان قزوینفعالیت تبلیغی علیه نظامرشتمعترضان به حجاب اجباریفرهنگیان استان قزوینمسمومیتمسمومیت سریالی دانش آموزانمسمومیتهای سریالیاستان قزویناجبار به حجاب در ایرانناهنجاریفراجامسمومیت دانش آموزانمسمومیت های سریالی دانش آموزانمسمومیت های سریالی کودکان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانفیلمبرداریزندان چوبیندرمسمومیت کودکانمسمومیت دانش آموزان در ایرانناهنجاری اجتماعیبازداشتنقض حقوق بشرقزوینحقوق بششهررشتمسمومیتهای سریالی کودکانمسمومیتهای سریالی دانش آموزانفرماندهی انتظامی رشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: