شنبه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 9

بازداشت آزاد زکریایی توسط ماموران امنیتی در شهر سنندج

0
123

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۱ مهر ماه ۱۴۰۲، آزاد زکریایی، توسط ماموران امنیتی در شهر سنندج بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آزاد زکریایی، ساکن هر سنندج مرکز استان کردستان، توسط ماموران امنیتی در آن شهر، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، پس از بازداشت از وضعیت  مکان نگهداری آزاد زکریایی، اطلاعی حاصل نشده است. 

با توجه به ممانعت ماموران و نهاد امنیتی دستگیر کننده از تماس اولیه پس از بازداشت آزا  زکریایی با خانواده اش از مصادیق حقوقی اتهامات وی تیز اطلاعی بدشت نیامده است. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d