•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ماموستا ملاانور رستگار، شهروند اهل سنت در اشنویه

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در توابع شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی ماموستا ملاانور رستگار، فعال مذهبی اهل سنت را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، ماموستا ملاانور رستگار، فعال مذهبی اهل سنت، ساکن روستای شیخان از توابع اشنویه در آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

این فعال مذهبی اهل سنت، از لحظه بازداشت مکان برقراری تماس با خانواده خود را از دست داده است.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات و مکان نگهداری این شهروند اهل سنت اطلاعی در دست نیست.‌

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.