•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

گزارشی از هشتمین روز اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی

0
204

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲مهرماه ۱۴۰۱، هشتمین روز از اعتراضات سراسری به جان باختن مهیا امینی، در اکثر شهرها و استان‌های کشور ادامه پیدا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲مهر ماه ۱۴۰۱، تظاهرات و تجمعات اعتراضی در واکنش به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در پی عملکرد گشت ارشاد و نیروی انتظامی در حالی ادامه پیدا کرد که فضای امنیتی و بازداشت شهروندان معترض به شدت افزایش پیدا کرده است.‌ ارگانهای امنیتی شامل نیروی انتظامی، سپاه و نیروهای بسیج، برای سرکوب شهروندان معترض با استفاده تفنگ‌های ساچمه ای، گاز اشک آور و در برخی اعتراضات با بکارگیری اسلحه های جنگی از طریق شلیک مستقیم به شهروندان، در صدد مقابله و سرکوب اعتراضات هستند. میزان دسترسی شهروندان به اینترنت برای گردش آزاد اطلاعات از طریق شبکه های اجتماعی به خصوص در واتس اپ، سیگنال، اسکایپ و اینستاگرام به شدت محدود و یا بکلی قطع شده است.

اعتراضات سراسری امروز که از حدود ساعت ۷ عصر علیرغم گسترش فضای سرکوب و ارعاب با تجمع اعتراضی شهروندان ساکن قزوین، اصفهان در شاهین دژ، تهران در نازی آباد، ستارخان، فلکه آریاشهر، نارمک و برخی مناطق دیگر این استان، همچنین در شهرهای سنندج و مشهد و شهرستان آمل از توابع استان مازندران ادامه پیدا کرد و شهروندان با سر دادن شعارهای اعتراضی همچون (زن، زندگی، آزاد) (مرگ بر خامنه ای)، (مرگ بر دیکتاتور)، (توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه)، (نترسید نترسید ما همه با هم هستیم)، (مرگ بر اصل ولایت فقیه)، (ایرانی باغیرت حمایت حمایت)، (آزادی، آزادی، آزادی)، نسبت به گسترش فضای سرکوب، ارعاب، فساد اقتصادی و نقض حقوق گسترده حقوق شهروندی در ایران اعتراض کردند.

همچنین، شهروندان در جریان اعتراض خود در شهر تهران برای مقابله نیروهای لباس شخصی با آنها به درگیری فیزیکی پرداختند و میدان دار این مبارزه زنان معترض بودند.

در شهرستان آمل دانشجویان و شهروندان معترض با پایین کشیدن تصور علی خامنه ای و روح الله خمینی، که در مقابل دانشگاه نوشیروانی این شهر نصب شده بود انزجار و نفرت خود را از این افراد و گسترش سرکوب، ارعاب و نقض حقوق شهروندی ابراز کردند.‌

از سوی دیگر در شهرستان آمل در ادامه اعتراضات این شهر شهروندان با حمله به نیروهای امنیتی زمینه عقب نشینی و ناتوانی آنان برای مقابله با اعتراضات مدنی این شهروندان را فراهم کردند.‌

وبسایت امتداد با انتشار یک تحلیل کوتاه از گسترش انتشار اخبار در توئیتر مرتبط با جان باختن مهسا امینی خبر داد و اعلام کرد:”از نیمه هفته گذشته این اعتراضات به خیابان کشیده است.بررسی داده‌های توییتر نشان می‌دهد که در مدت مذکور، نه تنها از شدت اعتراضات در توییتر کاسته نشده، بلکه روز به روز بر شدت آن نیز افزوده شده است. این نمودار به خوبی نشان می‌دهد که کنشگری آنلاین و مجازی مانعی برای کنشگری در میدان واقعیت نیست و لزوما باعث تخلیه خشم نمی‌شود. مشاهده‌ای که بر خلاف برخی از تئوری‌های قدیمی راجع به کنشگری در رسانه‌های اجتماعی است.”

در ادامه واکنش‌های مدنی به اعتراضات سراسری جاری، شیرین عبادی، مهرانگیز کار، سعید دهقان، حسین رئيسی، موسی برزین، حسین احمدی‌نیاز، محمد مقیمی، مجید پوراستاد، جمعی از وکلای دادگستری با اشاره به روند غیر انسانی سرکوب و کشتار در ایران، خطاب به سازمان ملل و دولت‌های دموکراتیک دنیا بیانیه‌ای منتشر کردند. آنها در بیانیه خود برای تشکیل فوری کمیسیون حقیقت‌یاب درباره روند غیرانسانی سرکوب و کشتار در ایران، مقدمات برگزاری رفراندوم، فراخوان سفرای غربی از ایران و تشکیل کمیته‌ بین‌المللی دفاع از بازداشت شدگان، تاکید کردند.

از سوی دیگر با توجه به گسترش بازداشتها در تهران و سایر شهرهای کشور، خانواده های بازداشت شدگان این اعتراضات در مقابل درب وردی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران واقع در زندان اوین برای پیگیری وضعیت عزیزان خود تجمع کردند.

غلامحسین محسنی اژه ای، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، جهت بازدید از روند بررسی پرونده های بازداست شدگان اعتراضات جاری به دادسرای زندان اوبن مراجعه و در نشستی با دادستان‌ عمومی و انقلاب شهرهای و استان‌های کشور بر تسریع و بررسی پرونده بازداشت شدگان این اعتراضات تاکید کرد.‌

همچنین، ارگانهای امنیتی از جمله وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای ضمن ادعای غیرقانونی بودن این اعتراضات مدنی شهروندان را تهدید کرده که در صورت حضور در این اعتراضات و بازداشت با تشکیل پرونده قضایی مواجه خواهند شد و از سوی دیگر برخی شهروندان با دریافت پیامک های تهدبدآمیز از طرف ستاد خبری وزارت اطلاعات در خصوص منع حضور در این اعتراضات اخطار دریافت کردند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.