•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در اعتراض به تهدید روزنامه نگاران

0
130

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۳مهرماه ۱۴۰۱، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با انتشار بیانیه ضمن محکوم کردن سرکوب و بازداشت گسترده روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای خواستار برخورداری شهروندان از حق آزادی بیان شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به بازداشت و تفتیش گسترده منازل روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای و پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی بر علیه این قشر از جامعه، انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با انتشار بیانیه ای نسبت به آن واکنش نشان داد.‌

متن بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در ادامه می آید:

در بر همان پاشنه همیشگی می‌چرخد

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، هم‌زمان با بازداشتِ تعدادی از روزنامه‌نگاران و تفتیشِ خانه‌های تعداد دیگری از آن‌ها، بیانیه‌ای صادر کرد. متن این بیانیه به این شرح است:

متاسفانه باید اعلام کنیم که طی چند روز گذشته روند احضار و بازداشت و تفتیش خانه‌های همکاران روزنامه‌نگار ابعاد گسترده‌تری یافته است. لازم است برای چندمین بار تاکید کنیم که از نظر حرفه‌ای پوشش خبری اعتراضات عمومی یا محدود با پوشش خبری زلزله، سیل، افتتاح سد یا کارخانه، انتشار آمار طلاق و‌ گزارش یک حادثه قتل هیچ تفاوتی ندارد.

از نظر ما، در مقام روزنامه‌نگار، همه اینها به اندازه خود ارزش خبری دارند و وظیفه حرفه‌ای ما حکم می‌کند که آنها را بصورت شایسته و بی‌طرفانه پوشش دهیم و از نظر حرفه‌ای فرقی نمی‌کند که با معترض گفتگو کنیم یا مسئولان انتظامی. اما ظاهراً مقامات مسئول تعریف دیگری از این حرفه دارند. تاکید می‌کنیم وظیفه ما فراتر از رویکرد و علایق سیاسی است، همچنان که وظیفه پزشک در وهله اول درمان بیمار است، فارغ از اعتقاد و گرایشهای او. ممانعت از انجام دقیق و جامع حرفه روزنامه‌نگاری، موجب بی‌اعتباری کل نهاد رسانه‌ای رسمی خواهد شد.

پیامد رویدادهای اخیر، متاسفانه برخی از همکاران ما بازداشت و یا احضار شده‌اند که دقیقا به وظیفه حرفه‌ای خود پرداخته بودند و مستقیما از مدیران رسانه‌ای خود مامور به تهیه خبر و گزارش در باره فوت خانم مهسا امینی و واکنش‌های مربوط به آن شده بودند یعنی کار و وظیفه حرفه‌ای خود را انجام می‌دادند.

از این رو، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بار دیگر خطر تضعیف نهاد رسانه را هشدار می‌دهد. بدیهی است که نمی‌توان صرفا از توجه عمومی به رسانه‌های خارج از کشور گلایه‌مند بود و به نیاز جامعه برای داشتن نهاد رسانه‌ای مستقل بی‌توجهی کرد و برای روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها محدودیت‌های غیرقانونی ایجاد کرد و به احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران به دلیل پوشش خبری اتفاق‌ها پرداخت. این حد از تناقض قابل فهم نیست. انجمن صنفی به جد خواهان آن است که هر چه زودتر همکاران ما آزاد شوند و امکان انجام وظیفه برای ایشان فراهم شود.

اسامی خبرنگارانی که تا این لحظه بازداشت یا احضار شده‌اند بنا به اطلاعاتی که به انجمن رسیده، بدین قرار است.

نیلوفر حامدی، روح‌الله نخعی، فاطمه رجبی، علیرضا خوشبخت، مجتبی رحیمی، ویدا ربانی، الهه محمدی، الناز محمدی، حامد شفیعی.

بازداشت، احضار، بازجویی و پرونده سازی، بر علیه روزنامه نگاران، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.