•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

احضار و بازداشت جمعی از فعالان ملی مدنی در شهرستان ارومیه

0
523

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان ارومیه یک شهروند خانم با نام خانوادگی آغازگر و همچنین سالار طاهر افشار، جواد رضائی و سهند بهنمون هم توسط ماموران امنیتی بازداشت کردند. همچنین تنی چند از فعالان ملی مدنی دیگر پس از احضار به اداره اطلاعات ارومیه تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۹، هوشنگ نقی زاده، امیر گوهری، اشکان سعادت مهر و رضا خلیلی، فعالان ملی مدنی ساکن ارومیه پس از احضار به اداره اطلاعات تحت بازجوئی قرار گرفتند. همچنین ماموران امنیتی سالار طاهر افشار، جواد رضائی، سهند بهنمون و یک شهروند خانم با نام خانوادگی « آغازگر »، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، بازداشت و احضار و بازجوئی از این فعالان ملی مدنی مرتبط با تجمعات اعتراضی و فعالیتهای این شهروندان در ارتباط با درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر اراضی قره باغ بوده است. 

گفته می شود اشکان سعادت مهر، هوشنگ نقی زاده، امیر گوهری و رضا خلیلی به پلیس امنیت شهر ارومیه احضار و پس از بازجویی توام با تهدید حدود ساعت ۸ شب آزاد شدند. 

همچنین بازداشت سالار طاهر افشار و سهند بهنمون در خیابان عطایی، جواد رضایی در خیابان امام که محل برگزاری تجمع اعتراضی بود صورت گرفت. یکی از زنان معترض فعال ملی مدنی با نام آغازگر هم در جریان این اعتراضات بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر با توجه به درگیری نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ فشارهای امنیتی بر فعالان ملی مدنی آذربایجان که ساکن مناطق شمال غرب ایران هم هستند بیش از پیش شده است. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هافعال ملی مدنی سالار طاهری افشارفعال ملی مدنی سالار طاهرافشارفعال آذربایجانی سالار طاهر افشارفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذری سالار طاهرافشارفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک آذربایجانی شهرستان ارومیهفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ملی مدنی ارومیهفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ملی مدنی تبریزفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در اردبیلفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ملی مدنی شهرستان مراغهفعالان ملی مدنی شهرستان خویفعالان مدنیفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایرانمحاکمه فعالان ملی مدنیهوشنگ نقی زادهامیر گوهریارومیهبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ملی مدنی تبریزبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت سالار طاهری افشاربازداشت شهروندان آذری در ایرانخانم آغازگررضا خلیلیرضاخیلیسهند بهنمونسهند بهنمون فعال ملی مدنیسهند بهنمون فعال ترکسهند بهنمون فعال ترک آذریسهندبهنمونسالار طاهر افشارسالار طاهر افشار فعال ملی مدنیسالار طاهر افشار فعال آذربایجانیسالار طاهر افشار فعال ترکسالار طاهر افشار فعال ترک آذریسالار طاهر افشار فعال ترک آذربایجانیسالار طاهری افشارسالار طاهری افشار فعال ملی مدنیسالار طاهری افشار فعال ترکسالار طاهرافشار فعال آذربایجانیسالارطاهرسالارطاهر افشار فعال ترک آذریسالارطاهرافشارسرکوب فعالان ملیسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب تجمعات مسالمت آمیز در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان آذریشهروندان آذری ایرانشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبانشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیشهروندان شهروندان آذریشهرستان ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: