جمعه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

بازداشت هیدی یوسفی اقدم توسط ماموران امنیتی در پیرانشهر

0
64

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۳۰آبان ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، هیدی یوسفی اقدم را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی یکشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۲، هیدی یوسفی اقدم، متولد: ۱۳۸۶، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، توسط ماموران امنیتی در آن شهرستان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت هیدی یوسفی اقدم، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل پدر وی صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت، نام نهاد دستگیر کننده و از روند حقوقی پرونده تشکیل شده بر علیه هیدی یوسفی اقدم اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

احضار بصورت تلفنی، بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: