جمعه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۲
جمعه, دسامبر 1

بازداشت فرزین نبی در پیرانشهر توسط ماموران امنیتی

0
82

حقوق بشر در ایران ـ امروز دوشنبه ۲۹آبان ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، فرزین نبی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی یکشنبه ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۲، فرزین نبی، متولد: ۱۳۸۸، اهل شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، توسط ماموران امنیتی در آن شهرستان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت فرزین نبی هنگامی صورت گرفته وی در محل کار خود واقع در خیابان ملارضا در شهرستان پیرانشهر بوده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت، نام نهاد دستگیر کننده و از روند حقوقی پرونده تشکیل شده بر علیه فرزین نبی اطلاعی حاصل نشده است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

احضار بصورت تلفنی، بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: