•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت مرضیه طلایی و علی خطیب زاده در شهرستان سقز

0
151

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۵مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان سقز از توابع استان کردستان مرضیه طلایی و علی خطیب زاده را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، مرضیه طلایی و علی خطیب زاده، روزنامه نگاران و فعالان رسانه ای در خبرگزاری موکریان، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان سقز از توابع استان کردستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

براساس این گزارش، بازداشت مرضیه طلایی و علی خطیب زاده، هنگامی که این ۲ روزنامه نگار مشغول به تردد در یکی از خیابانهای شهرستان سقز بودند با یورش نیروهای امنیتی و پس از توقیف گوشی تلفن همراه آنها صورت گرفته است.‌

پیشتر نیز، در تاریخ ۲۹ شهریور و ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، به ترتیب خسرو کُردپور و برادر وی مسعود کُردپور، مدیران مسئول وبسایت خبری موکریان، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.