•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت مسعود و خسرو کُردپور توسط نیروهای امنیتی در بوکان

0
50

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، خسرو کُردپور و برادر وی مسعود کُردپور را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از موکریان، در ساعات پایانی سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، خسرو کُردپور و برادر و مسعود کُردپور، روزنامه نگار و فعال رسانه ای توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

براساس این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و مکان نگهداری این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، مسعود کُردپور، مدیر و سردبیر، آژانس خبری موکریان است که در زمینه پوشش اخبار در خصوص استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه فعالیت می کند.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.