•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ۲ شهروند ساکن سقز و سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
108

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۵مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان سقز و شهر سنندج از مناطق استان کردستان، بختیار صمدی و شورش طلایی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، بختیار صمدی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

همچنین، سحرگاه پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، شورش طلایی، متولد: ۱۳۶۱، ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد.

ماموران امنیتی پس از بازداشت بختیار صمدی مانع برقراری تماس وی با خانواده اش شده و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

اما ماموران اداره اطلاعات هنگام بازداشت شورش طلایی، محل سکونت وی را تفتیش کرده و پس ار توقیف برخی لوازم شخصی وی را به همراه خود بردند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت بازداشت و یا مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.