•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

افزایش شمار وکلای دادگستری بازداشت شده در تهران

0
286

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۵مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران پس از توقیف لوازم شخصی، میلاد پناهی پور، وکیل دادگستری را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، میلاد پناهی پور، وکیل دادگستری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، بازداشت این وکیل دادگستری پس از توقیف برخی لوازم شخصی وی از قبیل گوشی تلفن همراه و برخی دیگر لوازم شخصی وی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، میلاد پناهی پور، برای پیگیری پرونده حسین رونقی، موکل خود به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود که در پی بروز درگیری لفظی با مسئولان قضایی دستور بازداشت این وکیل دادگستری صادر شد. اما کماکان از علت این بازداشت اطلاع دقیقی در دسترس نیست.‌

پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله، در بازداشتگاه خیابان وزارء در تهران اعتراضات گسترده ای در شهرها و حتی در فضای مجازی و رسانه ها در خصوص عملکرد گشت ارشاد شکل گرفته است و در این میان وکلای دادگستری با توجه به آشنایی به مفاد قانونی ایراداتی را به وجود گشت ارشاد و اعمال محدودیت بر زنان و دختران در ایران گرفتند و ارگانهای امنیتی طی روزهای اخیر، بابک‌ پاک نیا، مهسا غلامعلی زاده و سعید جلیلیان، سه تن از وکلای دادگستری را در تهران بازداشت کردند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری مهسا غلامعلی زاده و سعید جلیلیان، اطلاعی در دسترس نیست.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.