•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت ۴ شهروند در آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر ارومیه و شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، چهارتن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱،‌ آرمین‌ نبی زاده – فرزند: حمید و فریدون نبی زاده – فرزند: اقبال، دو تن از اهالی روستای دلو از توابع شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

همچنین، روز سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، فریاد(نام خانوادگی نامشخص)، متولد: ۱۳۸۱، فرزند: علی، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی بازداشت شد.

در ادامه سحرگاه سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، کامبیزشاهی، متولد: ۱۳۷۷، فرزند: کریم، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی خی لوازم شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و اتهامات این افراد اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.