•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

فائزه هاشمی رفسنجانی بازداشت شد

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، فائزه هاشمی رفسنجانی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به زندان اوین منتقل شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، فائزه هاشمی رفسنجانی، فرزند: اکبر هاشمی رفسنجانی، فعال سیاسی، ساکن‌: تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل شد.‌

قرارگاه سایبری عمار، وابسته به ارگانهای امنیتی ایران ضمن انتشار خبر بازداشت فائزه هاشمی رفسنجانی مدعی شد:”علت این بازداشت تحریک شهروندان به (اغتشاش) و (آشوب های خیابانی) از سوی فائزه هاشمی بوده است.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، مالک شریعتی، عضو کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب از محرومیت فائزه هاشمی رفسنجانی از فعالیتهلی حزبی و سیاسی به دلیل سابقه محکومیت کیفری و اظهار نظر نهادهای امنیتی خبر داد.

اعمال محرومیت بر این فعال سیاسی در حالی اعمال شده که در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۱، دادستان تهران از ارجاع پرونده فائزه هاشمی رفسنجانی با اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (توهین به مقدسات اسلامی) به دادگاه خبر داده بود.

چندی پیش هم سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود از تشکیل پرونده قضایی بر علیه فائزه هاشمی رفسنجانی، خبر داده بود.

مبنی این اتهامات بر علیه فائزه هاشمی به صحبت‌های او در فضای مجازی باز می گردد که در نقد وضعیت جاری و اجتماعی در کشور و گسترش فضای سرکوب و برخوردهای امنیتی ایراد کرده بود.‌

پدر این فعال سیاسی، اکبر هاشمی رفسنجانی از جمله افراد نزدیک به روح الله خمینی بوده است.‌

سرکوب آزادی بیان، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.