•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

بازداشت ۳ شهروند در آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در اشنویه، پیرانشهر و مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، سه تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخبر، احمد معروف زاده – متولد: ۱۳۵۱ – در شهرستان اشنویه، احمد قادری – متولد: ۱۳۵۱، ساکن پیرانشهر و امیر عبدالله زاده – شهروند ساکن شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، بازداشت احمد معروف زاده، سحرگاه دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱ صورت گرفته است.

از دلایل بازداشت و اتهامات این افراد اطلاعی دقیقی در دسترس نیست.

همچنین، از مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده این شهروندان هم اطلاعی در دست نیست.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

از راست به چپ: احمد قادری و امیر عبدالله زاده

                                از راست: امیر عبدالله زاده – احمد قادری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.