•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت چهار تن از شهروندان در تهران و بهبهان توسط نیروهای امنیتی

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۶مهرماه ۱۴۰۱، احمد پیروزنیا، سلطان علی محسنی، پیام جیحونی و ایمان پارسا، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، ماموران امنیتی در تهران و شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان، چهار تن از شهروندان از جمله یک دانشجو را بازداشت کردند.

یک‌منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، ایمان پارسا، در جریان اعتراضات سراسری در بهبهان توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت و در حال حاضر در قرنطینه زندان این شهر بسر می برد. همچنین روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، سلطان علی محسنی، هم در بهبهان بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. اما روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، پیام جیحونی، توسط ماموران اداره اطلاعات بهبهان بازداشت و به وزارت اطلاعات در زندان این شهر منتقل شد.

همچنین، احمد معتصبی که در تاریخ روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز منتقل شد.

الهام صالحی و مهشید بی باک، دو تن از بازداشت شدگان شهرستان بهبهان، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد شدند.‌

اما شورای صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد؛ روز عصر سه شنبه ۵ مهر ماه ۱۴۰۱، احمد پیروزنیا، دانشجوی مقطع دکترا در رشته ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه تهران، پس از خروج از خوابگاه به قصد خرید در محدوده میدان انقلاب تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند دقیقه آزاد شد اما ساعاتی بعد در تماس تلفنی از سوی اداره پیگیری وزارت اطلاعات احضار و سپس بازداشت شد.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافضای دانشگاهی در ایرانلیدری اعتراضاتمهسا امینیمهساامینیمهساامبنیمیدان انقلابمیدان انقلاب تهرانمرگ مهساامینیمرگ ژیناامینیمراحل بازجوئیژیناامینیکوی دانشگاه تهرانپیام جیحونیاهوازایمان پارسااتمام مراحل بازجوئیاحمد پیروزنیااحضاراحضاربازجوییاحضاربازجوئیاداره اطلاعات اهوازاستان خوزستاناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات شهریور ۱۴۰۱اعتراضات شهریور۱۴۰۱بهبهانبازجوییبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بیخبریبازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازتهرانتظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱تظاهرات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات شهریور۱۴۰۱حقوق بشرحقوق بشر در ایراندانسگاه تربیت مدرسدانشگاه تربیت مدرسدانشگاه تربیت مدرس تهرانسلطان علی محسنیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانشهریور ۱۴۰۱شهریور۱۴۰۱شهرستان بهبهان،شورای شهر تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.